Jaśmin nagokwiatowy - uprawa i pielęgnacja

Jaśmin nagokwiatowy - uprawa i pielęgnacja
Autor Alicja Raczek
Alicja Raczek06.01.2024 | 5 min.

Jaśmin nagokwiatowy to popularna, wieloletnia roślina ozdobna, ceniona ze względu na swoje pachnące, białe kwiaty. Choć jego uprawa wydaje się prosta, to wymaga on odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, aby rozwijał się zdrowo i obficie kwitł. W niniejszym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji jaśminu nagokwiatowego – od wyboru stanowiska, poprzez nawożenie, cięcie po zimowanie. Dzięki temu z powodzeniem wyhodujesz te piękne, pachnące krzewy we własnym ogrodzie.

Kluczowe wnioski:

  • Jaśmin nagokwiatowy wymaga ciepłego i nasłonecznionego stanowiska, osłoniętego od wiatru
  • Regularne nawożenie zapewnia mu bujny wzrost i obfite kwitnienie
  • Należy go corocznie przycinać tuż nad ziemią, aby zapobiec zagęszczaniu
  • Zbyt suche podłoże może powodować opadanie pąków kwiatowych
  • Przed nadejściem mrozów jaśmin trzeba odpowiednio przygotować do zimowania

Uprawa jaśminu nagokwiatowego

Jaśmin nagokwiatowy należy do jednych z najbardziej popularnych i lubianych przez ogrodników roślin ozdobnych. Jego dużym atutem jest intensywny zapach kwiatów oraz odporny charakter. Jaśmin nagokwiatowy dobrze czuje się w polskim klimacie. Jednak żeby obficie kwitł i pięknie wyglądał, należy zapewnić mu odpowiednie warunki uprawy.

Do posadzenia jaśminu warto wybrać miejsce ciepłe i nasłonecznione. Roślina preferuje stanowiska osłonięte od wiatru. Jaśmin wielokwiatowy lubi żyzną i przepuszczalną glebę o pH około 6-7. Przed wysadzeniem dobrze jest wzbogacić ziemię obornikiem i kompostem. Co ważne, podłoże powinno być stale lekko wilgotne.

Rozmnażanie jaśminu

Jaśmin nagokwiatowy najlepiej rozmnażać przez sadzonkowanie pędów lub siew nasion bezpośrednio do gruntu. Ten sposób zapewnia silnie rosnące, mrozoodporne rośliny. Można także rozmnażać je przez podział lub poprzez zrazy pędowe.

Zrazami pędowymi będą 10-12 cm fragmenty pędów pobierane od maja do października. Wykształcają one własny system korzeniowy i mogą być sadzone 2 razy w roku - wiosną i latem. Po przesadzeniu zrazy należy systematycznie podlewać.

Nawożenie jaśminu nagokwiatowego

Ze względu na duże wymagania jaśminu nagokwiatowego co do żyzności podłoża, roślina potrzebuje stałego nawożenia. Dostarczajmy jaśminowi nawozy mineralno-organiczne od wiosny do jesieni co 2-3 tygodnie. Można używać np. ziemię uniwersalną z dodatkiem mączki kostnej czy rogu.

Po ruszeniu wegetacji wiosennej warto zastosować dokarmianie jaśminu preparatami dolistnymi do roślin kwitnących. W sezonie wegetacyjnym bardzo ważne jest, aby nie przenawozić jaśminu azotem, gdyż może to przyczynić się do obniżenia ilości kwiatów.

Regularne nawożenie jaśminu nagokwiatowego zapewni mu bujny wzrost i obfite kwitnienie.

Cięcie jaśminu nagokwiatowego

Cięcie jaśminu wykonuje się każdej wiosny, bezpośrednio przed okresem wegetacji. Przy obfitym i regularnym kwitnieniu należy co roku obcinać jaśmin tuż przy ziemi. Pozwoli to zyskać młode, kwitnące pędy, bez korzeniących się fragmentów łodyg.

Cięcie sanitarne wykonujemy w trakcie sezonu, usuwa kilkuletnie, pozbawione liści konary. Cięcie formujące natomiast pozwala na utrzymanie pożądanego kształtu. Warto usuwać odrosty korzeniowe, które powstają u podnóża starszych roślin.

Rodzaj cięcia jaśminuTermin
Cięcie odmładzająceWczesna wiosna
Cięcie sanitarneCały sezon wegetacyjny
Cięcie formująceWedług potrzeb

Podlewanie jaśminu nagokwiatowego

Jaśmin nagokwiatowy - uprawa i pielęgnacja

Istotne jest stałe podlewanie jaśminu w okresie wegetacji, z wyjątkiem zimnych dni, gdy roślina zwalnia swój wzrost. Zbyt suche podłoże bowiem często powoduje opadanie nierozwiniętych pąków kwiatowych. Natomiast podlewanie zbyt obfite i gleba stale przemoknięta prowadzi do gnicia systemu korzeniowego.

Jaśmin powinno się podlewać obficie, ale rzadko tak, aby woda mogła wsiąknąć w głąb ziemi. Wskazane jest rozbryzgiwanie wodą także liści i pędów, co poprawi wilgotność powietrza wokół rośliny.

  • Zbyt suche podłoże może powodować opadanie pąków kwiatowych jaśminu
  • Jaśmin należy podlewać obficie, ale rzadko, aby woda mogła wsiąknąć w głąb ziemi

Choroby jaśminu nagokwiatowego

Jaśminy uprawiane w polskich warunkach klimatycznych rzadko chorują. Zazwyczaj ich kłopoty zdrowotne wynikają z niewłaściwej pielęgnacji. Do częstszych chorób można zaliczyć mączniaka prawdziwego, który objawia się białym nalotem na liściach i pędach.

Aby zapobiegać chorobie, należy systematycznie usuwać części porażone rośliny. Nie dopuszczać też do zbytniego zagęszczenia łanu. Prawidłowo nawożone i niewybujałe jaśminy rzadziej ulegają chorobom grzybowym.

Szkodniki jaśminu

Do groźniejszych szkodników jaśminów należą przędziorki, które mogą całkowicie zniszczyć liście, a także larwy niektórych motyli: zawisaków, miseczników czy piędzików. Na pędach żerują też mszyce, które osłabiają jaśmin.

Rekomenduje się zwalczanie szkodników za pomocą preparatów chemicznych dopuszczonych do ogrodnictwa amatorskiego, stosowanych naprzemiennie, aby zapobiegać uodparnianiu się owadów.

Zimowanie jaśminu nagokwiatowego

Jaśmin wielokwiatowy jest odporny na silne mrozy, do około -25°C. Warunkiem prawidłowego zimowania jest zabezpieczenie rośliny przed przemarzaniem i przesuszaniem. Śnieg bowiem stanowi doskonałą izolację.

Bezpośrednio przed nadejściem mrozów obcinamy jaśmin tuż przy powierzchni gleby. Dołem wkładamy okruchy styropianu, słomę lub liście dla lepszej izolacji.

Początkiem listopada roślinę należy obsypać ziemią lub torfem około 15 cm i przykryć folią lub agrowłókniną. Dzięki temu możemy spokojnie przezimować jaśminy do strefy 4.

Podsumowanie

Jaśmin nagokwiatowy to popularna roślina zapachowa, która ze względu na swe walory ozdobne i zapachem zdobyła uznanie wielu ogrodników. Aby obficie i regularnie kwitła, wymaga jednak zapewnienia odpowiednich warunków uprawy. Przede wszystkim potrzebuje ciepłego, słonecznego stanowiska z żyzną glebą. Inspirację do stworzenia idealnego otoczenia dla jaśminu, łącznie z odpowiednimi warunkami świetlnymi, można czerpać z filmów o tematyce ogrodniczej dostępnych na vod.film, które pokazują, jak różnorodne środowiska wpływają na rozwój roślin.

Uprawa jaśminu nagokwiatowego nie należy wprawdzie do skomplikowanych, jednak pewne zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne. Należą do nich przede wszystkim: nawożenie, regularne cięcie, kontrola wilgotności podłoża i zabezpieczenie na zimę. Dokładne informacje na ten temat znajdziesz w niniejszym artykule.

Zebraliśmy tu najważniejsze zasady uprawy jaśminu wielokwiatowego tak, by zapewnić Ci niezbędną wiedzę do samodzielnej pielęgnacji tej pięknej rośliny ozdobnej. Przestrzegając przedstawionych tutaj wskazówek, bez trudu wyhodujesz okazy jaśminu obficie kwitnące i rozrastające się bujnie.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte na naszych stronach pozwolą Ci cieszyć się widokiem i zapachem tych niezwykłych, pachnących krzewów we własnym ogrodzie. Życzymy powodzenia w uprawie jaśminów!

5 Podobnych Artykułów:

  1. Aranżacja małej sypialni z białą szafą - praktyczne rozwiązania
  2. Eleganckie ozdoby świąteczne - Bożonarodzeniowe dekoracje
  3. Kwiat Całusek - Najpiękniejszy Kwiat Do Podarowania
  4. Jasny zielony kolor - inspiracje i porady
  5. Tawuła japońska genpei - piękna roślina do ogrodu
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Alicja Raczek
Alicja Raczek

Nazywam się Alicja. Uwielbiam podróże, poznawanie nowych miejsc i kultur. Nic tak nie inspiruje jak odkrywanie świata. W podróży kocham przygodę - zwiedzanie z mapą, spontaniczne wyjazdy, poznawanie ciekawych ludzi. Staram się podchodzić do życia z ciekawością. Lubię chłonąć nowe doświadczenia i wrażenia. Dla mnie ważna jest podróż, a nie cel.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły